REJESTRACJA: Poniedziałek - Piątek 08:00 - 16:00 +48 500 097 784 gznszczecin@gmail.com
Doświadczenie
16+ Lat praktyki
Dbałość
5/5 ocena klientów
Kompleksowość
24 zabiegi

Paznokieć grzybiczny

Zwodnicza i często bagatelizowana dolegliwość
Start > Oferowane usługi > Leczenie stóp > Paznokieć grzybiczny

Grzybica paznokci stóp

Spora część pacjentów nie jest świadoma zagrożenia, jakie niesie ze sobą grzybica. Nieczęsto też mają mylne przeświadczenie, że posmarują paznokieć lakierem lub innym specyfikiem, a zmiany chorobotwórcze przejdą jak katar po 7 dniach. W rzeczywistości grzybica paznokci jest poważnym problemem podologicznym i sporym wyzwaniem leczniczym, gdyż terapię uznaje się za zakończoną po wyrośnięciu nowego, w pełni wolnego od infekcji paznokcia. Stąd kuracja może trwać od kilku do kilkunastu tygodni.

Leczenie grzybicy paznokci stóp

Czynniki wpływające na leczenie grzybicy:

  • stan zdrowia (cukrzyca, łuszczyca, anoreksja)
  • zaburzenia krążenia
  • przyjmowanie leków immunosupresyjnych
  • zaburzenia wzrostu paznokcia
  • wielkość zajętej powierzchni paznokcia

Sposoby leczenie paznokcia grzybicznego?

Jeśli zmiana chorobowa jest niewielka, to możemy pozwolić sobie na leczenie miejscowe, ale jeśli płytka zajęta jest w połowie – leczenie należy prowadzić dwutorowo, czyli miejscowo i doustnie. W każdym z przypadków postępowanie jest jednak podobne, a najistotniejsza jest współpraca lekarza i podologa.

 

W gabinecie podologicznym opracowujemy paznokieć, czyli frezarką usuwamy wszystko, co jest zajęte przez grzybicę. Następnie stosujemy preparaty, które mają działanie przeciwgrzybiczne, jak np. Pirolam, Acifungin Forte, olejek z drzewa herbacianego, itp. Dodatkowo nakładamy preparaty natłuszczające, aby łożysko paznokcia było bardziej elastyczne i nie rogowaciało, co jest bezpośrednią przeszkodą we wzroście paznokcia. Dobrze sprawdzają się tutaj preparaty takie, jak:

  • Onygen,
  • Krem „R” dla skóry firmy Genactiv z siarą krowią,
  • Onykoleine w płynie w połączeniu z Akileine Pro.

W leczeniu osób, z dużymi zmianami w płytce paznokcia, należy jednak posiłkować się lekami doustnymi. Tutaj jednak bardzo często pojawia się rozdźwięk między podejściem podologów, a sposobem działania lekarzy. W naszych gabinetach jesteśmy zwolennikami leczenia, prowadzonego aż do momentu wyrośnięcia widocznych objawów (zdrowy paznokieć zastępuje chory). U osoby zdrowej proces ten trwać może 10-12 miesięcy. Zdarzają się jednak nierzadko przypadki, gdzie wzrost płytki jest wolny i trwa nawet do 20 miesięcy i dłużej.

 

Lekarze natomiast najczęściej zalecają kuracje 3-4 miesięczne, ograniczającą się do stosowania leków przeciwgrzybicznych, typu Trioxalem czy Orungalem. Co prawda u osób z niewielką częścią zajętej płytki, o prawidłowym wzroście, osiąga się sukces. Jednak zdecydowana większość pacjentów z tą dolegliwością, to osoby w podeszłym wieku, z problemami krążenia, co ma bezpośredni wpływ na znaczne spowolnienie odrostu paznokcia. Nierzadkie są też przypadki, gdzie na wskutek rozwijającej się grzybni, pod płytką paznokcia, gromadzą się w znaczne jej ilości. W efekcie, zamiast zyskiwać na długość, paznokieć przyrasta na grubości.

 

Usunięcie części zmienionych do samego łożyska daje nam pewną przewagę nad grzybnią, którą dodatkowo traktujemy odpowiednimi preparatami i lekami doustnymi. Leczenie prowadzimy tak długo aż wyrośnie nowa, zdrowa płytka.

Przebieg procesu leczenia grzybicy

Bardzo często, przed rozpoczęciem leczenia, zalecamy pacjentom badanie sprawności wątroby ASPAT ALAT. Następnie wdrażamy leczenia miejscowego i doustna, a po 2-3 miesiącach wykonujemy kontrolne badanie wątroby, aby zweryfikować czy lek jest tolerowany dobrze. W przypadku pozytywnych wyników i w zależności od leku, kontynuujemy kurację.

 

Część leków stosuje się określonymi cyklami, czyli tygodniowe okresy przyjmowania leku, przeplata się 3 tygodniowymi przerwami. Proces taki trwa zazwyczaj około 4 miesięcy, po którym następuję przerwa 4-5 miesięczna. Następni po tym okresie przeprowadzana jest kontrola i wdrożenie kolejnego cyklu przyjmowania leku. Z uwagi na słaby wzrost grzybni, nie wykonuje się badań w jej obrębie, gdyż wyniki bardzo często są ujemne, a mimo to następuje nawrót choroby.

 

Inny typ leków, mniej obciążający organizm, przyjmuje się bez przerwy codziennie, ale za to aż do całkowitego wyleczenia. Profilaktycznie stosuje się kontrolę wyników badań.

 

Elementem niezbędnym i wspierającym leczenie grzybicy paznokci jest regularna dezynfekcja obuwia, do której stosować można dezodorant posiadający właściwości przeciwgrzybiczne. Dodatkowo po zakończonej kuracji wszystkie buty, skarpety, rajstopy, kapcie, klapki itp. dezynfekujemy 10% formaliną.

Leczenie preparatem Spirularin Nagel Serum®

W naszych gabinetach, w leczeniu paznokcia grzybicznego, wykorzystujemy lek Spirularin Nagel Serum®, produkowany przez niemiecką firmę farmaceutyczną Ocean Pharma.

 

Czynne, aktywne składniki Mikroalgi gatunku Arthrospira wykazują działanie antygrzbiczne, przeciwzapalne, antywirusowe oraz powodują przyspieszoną regenerację komórek. Stosowanie tych ekstraktów w kosmetykach pozwala oczekiwać skutecznego i efektywnego procesu leczenia.

Spirularin Nagel Serum Ocean Pharm

Przebieg leczenia

Paznokieć grzybiczny leczenie Spirularin Nagel Serum

Dezynfekcja obuwia po leczeniu grzybicy (i nie tylko)

Do przeprowadzenia prawidłowej dezynfekcji obuwia, po chorobie grzybicznej, należy się odpowiednio przygotować. Niezbędne nam do tego celu będzie:

  • 10% Formaliny
  • płatki kosmetyczne lub wata
  • korki duże po wodzie mineralnej lub coś podobnego
  • rękawice diagnostyczne
  • worki foliowe duże

Nakładamy rękawiczki. Do korków wkładamy płatki kosmetyczne i zakrapiamy je 10% formaliną. Następnie korki wkładamy do butów, które zamykamy szczelnie w worki i pozostawiamy na 48h w ciepłym miejscu. Po upływie tego czasu buty wietrzymy, najlepiej w przewiewnym miejscu, przez następne 48h . Skarpety i inne rzeczy wymagające dezynfekcji, pierzemy i suszymy dwukrotnie.

Godziny przyjęć

Dni robocze08:00 - 18:00
Sobotado uzgodnienia
Niedzielanieczynne

Adres gabinetu

ul. Podhalańska 8
70-452 Szczecin

+48 500 097 784
gznszczecin@gmail.com