REJESTRACJA: Poniedziałek - Piątek 08:00 - 16:00 +48 500 097 784 gznszczecin@gmail.com
Doświadczenie
16+ Lat praktyki
Dbałość
5/5 ocena klientów
Kompleksowość
24 zabiegi

Grzybica skóry stóp

Uciążliwa i łatwo zaraźliwa przypadłość
Start > Oferowane usługi > Leczenie stóp > Grzybica skóry stóp

Spacer boso w fitness klubie lub na basanie - nie, dziękuję!

Grzybica skóry stopy należy do jednych z najbardziej pospolitych chorób stóp, której najbardziej charakterystyczną cechą jest łatwość z jaką możemy zarazić się nią. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj, gdy boso spacerujemy sobie na basenie, w saunie, w fintess klubie, czy na siłowni. Warto również zachować wszelkie środki ostrożności w hotelach i innych miejscach noclegowych. Jeśli zaatakuje jednego domownika – wiec, że pozostali muszą mieć się na baczności. Grzyby roznoszą się za pośrednictwem pilnika do paznokci, myjki, ręcznika czy obuwia stosowanego przez nosiciela. Najlepszym sposobem na walkę z grzybicą stóp jest zminimalizowanie ryzyka zakażenia.

Grzybica skóry stóp

Odmiany grzybicy skórnej:

  • odmiana międzypalcowa: lokalizacja głównie w III i IV przestrzeni międzypalcowej, charakterystyczna obecność maceracji naskórka, złuszczanie, pęknięcia.
  • odmiana potnicowa: wykwitem podstawowym jest pęcherzyk i/ lub pęcherz o grubej pokrywie, następnie powstają nadżerki i strupy.
  • odmiana złuszczająca się: charakterystyczne obfite rogowacenie i złuszczanie się naskórka; często występuje u osób z upośledzonym ukrwieniem tętniczym

Jak rozpoznać grzybicę stóp?

Objawy grzybicy stóp widoczne są na pierwszy rzut oka w postaci wędrujących zmian skórnych. Najczęstszy przebieg odzwierciedla poniższy schemat postępowania choroby:

  • w pierwszej kolejności powstają zauważalne zmiany pomiędzy piątym, a czwartym palcem stopy,
  • następnie rozszerza się to na przestrzeń między czwartym a trzecim, gdzie grzybica rozwija się najlepiej,
  • nim się e, chorobo zajęła już wszystkie przestrzenie międzypalcowe oraz rozszerzyła swój zasięg o grzbiet i podeszwę stopy.

Zainfekowana skóra nabiera charakterystycznej, pomarszczonej faktury o białawym kolorze i wilgotnej  powierzchni. Zaczynają powstawać pęknięcia, swędzące zaczerwienienia, a miejscami powstają ropne pęcherze, z których wydobywa się nieprzyjemna woń. W tej fazie rozwoju grzybicy na boki i wierzch stóp mogą również rozprzestrzeniać się suche płatki.

 

Szczególnie narażone na zakażenie są osoby przyjmujące antybiotyki i leki hormonalne, oraz wszyscy z obniżonym poziomem odporności, np. cierpiący na AIDS, cukrzycę,  choroby układowe związane z immunoagresją oraz ludzie starsi i kobiety w ciąży.

Jak przebiega leczenie grzybicy?

W początkowej fazie rozwoju choroby, pokonać ją możemy domowymi metodami, stosując miejscowe leki lub maści bez recepty. Kluczowe jednak jest, aby po zauważeniu pierwszych niepokojących zmian, nie zwlekać i podjąć szybkie oraz zdecydowane działania. Podejmując samodzielną terapię, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • dokładnie myjemy i suszymy stopy, zwłaszcza między palcami (papierowy ręcznik będzie dobrym rozwiązaniem, gdyż ma większą chłonność, a ponadto minimalizujemy ryzyko, że ktoś z domowników przez przypadek użyje naszego ręcznika),
  • cienką warstwę maści nakładamy na suche miejsca,
  • dokładnie myjemy ręce ciepłą wodą i mydłem,
  • używając tradycyjnego ręcznika, pamiętamy, aby często prać go i prasować gorącym żelazkiem,
  • nie doprowadzamy do korzystania z tego samego ręcznika przez innych członków rodziny,
  • chodzimy cały czas w skarpetkach (najlepiej bawełnianych, w których skóra oddycha), aby nie rozsiewać grzybów po domu,
  • w razie możliwości nosimy przewiewne obuwie.

Kuracja taka trwać może do 14 dni, w trakcie których powinny całkowicie ustąpić zmiany chorobowe.

 

Jeśli jednak grzybica nie daje za wygraną lub przybrała znacznie bardziej zaawansowaną formę, nie obędzie się bez wizyty u specjalisty (podologa lub dermatologa). Wówczas leki stosowane zewnętrznie wsparte mogą być leczeniem doustnym, trwającym od 4 do 6 tygodni. W ciężki przypadkach konieczne będzie wykonanie mykogramu, czyli weryfikacji jaki gatunek grzyba zaatakował skórę stopy.

Dezynfekcja obuwia po leczeniu grzybicy i nie tylko

Do przeprowadzenia prawidłowej dezynfekcji obuwia, po chorobie grzybicznej, należy się odpowiednio przygotować. Niezbędne nam do tego celu będzie:

  • 10% Formaliny
  • płatki kosmetyczne lub wata
  • korki duże po wodzie mineralnej lub coś podobnego
  • rękawice diagnostyczne
  • worki foliowe duże

Nakładamy rękawiczki. Do korków wkładamy płatki kosmetyczne i zakrapiamy je 10% formaliną. Następnie korki wkładamy do butów, które zamykamy szczelnie w worki i pozostawiamy na 48h w ciepłym miejscu. Po upływie tego czasu buty wietrzymy, najlepiej w przewiewnym miejscu, przez następne 48h . Skarpety i inne rzeczy wymagające dezynfekcji, pierzemy i suszymy dwukrotnie.

Godziny przyjęć

Dni robocze08:00 - 18:00
Sobotado uzgodnienia
Niedzielanieczynne

Adres gabinetu

ul. Podhalańska 8
70-452 Szczecin

+48 500 097 784
gznszczecin@gmail.com