REJESTRACJA: Poniedziałek - Piątek 08:00 - 16:00 +48 500 097 784 gznszczecin@gmail.com
Doświadczenie
16+ Lat praktyki
Dbałość
5/5 ocena klientów
Kompleksowość
24 zabiegi

Nagniotki

Bolące palce u stóp

Nagniotki - jak je rozpoznać i proces tworzenia

Nagniotki tworzą się najczęściej na górnych powierzchniach i końcach palców u stóp oraz w przestrzeniach między palcami. Powstają na skutek ocierania się i ucisku skóry, na bardziej wydatnych kościach, o but, gromadzącą się ziemię lub kości innych palców. W efekcie dochodzi do hiperkeratozy skóry, czyli nadmiernego rogowacenia naskórka. Grubiejący i twardniejący z czasem nagniotek uciska na wewnętrzne warstwy skóry, prowadząc do powstania twardej narośli. Jeżeli dojdzie do stanu zapalnego, to pojawia się ból, swędzenie i zaczerwienienie, a powstała warstwa rogowa, która nie może się oddzielić, prowadzi do wytworzenia się rdzenia wnikającego w skórę, potęgując doznania bólowe. Przypadłość ta zdecydowanie częściej dotyka kobiet z racji stosowanego typu obuwia.

Nagniotki - bolesne zgrubienie naskórka na palach stopy

Przyczyny powstawania nagniotków:

  • noszenie zaciasnych butów
  • obcisłe skarpety lub rajstopy
  • obcierający palce wewnętrzny szew lub łączenie buta
  • luźny but, w którym stopa ślizga się przy każdym kroku
  • długie schodzenie po pochyłej nawierzchni
  • deformacja i krzywizna palców stopy

Zmniejszenie ryzyka powstawania i rozwoju nagniotków

Aby zmniejszyć ryzyko rozwoju nagniotków w pierwszej kolejności zadbaj o właściwe obuwie. Prawidłowo dobrane buty, to nie tylko takie, którym noszeniu nie towarzyszy uczucie nadmiernego ucisku na palce, ale również nie są za luźne. Dodatkowo warto wybierać takie z szerokim noskiem, gdzie ucisk na palce jest minimalny. Zadbaj również o odpowiedni rozmiar skarpet lub rajstop, gdyż obcisłe powodują zbyt duży ucisk na stopę, a za luźne mogą prowadzić do zbierania się nadmiaru materiału w jednym miejscu i punktowy nacisk.

 

Gdy zauważysz pierwsze objawy powstawania nagniotków, delikatnie użyj pumeks lub inny środek ścierający, co pozwoli zmniejszyć zrogowaciałą warstwę naskórka. W bardziej zaawansowanych stadiach warto zakładać specjalną osłonkę wokół nagniotków, co pozwoli zmniejszyć ucisk. Zachowaj jednak szczególną ostrożność w przypadku stosowania kremów usuwających odciski, gdyż zawierają silne kwasy, które mogą zwiększyć uczucie dyskomfortu. Zdecydowanie odradzamy stosowanie tego typu środków cukrzykom i osobom z zaburzeniami krążenia, dla których dostępne są kosmetyki o nieco innym składzie, dostosowanym do ich stanu zdrowia.

W jaki sposób pozbyć się nagniotków?

Podstawowa forma leczenie polega na delikatnym usuwaniu nagniotka i leżącego głębiej jądra. Jeśli jednak źródło nacisku nie zostanie wyeliminowane to najczęściej dochodzi do nawrotu i powstania w tym samym miejscu nowego zrogowacenia. Pomocne może tutaj się okazać stosowanie podkładek filcowych lub rurek z żelu polimerowego. Warto również zastanowić się nad ortezą silikonową, która wykonywana jest przez podologa na indywidualne zamówienie pacjenta.

 

W trudno leczących się nagniotkach, można podjąć próby operacyjnego wyprostowania zakrzywienia zdeformowania palców lub usunąć wyniosłości kostne.

Skutki nieleczonych nagniotków

Brak reakcji lub jej nieodpowiednia forma na tworzące się nagniotki może doprowadzić to nieprzyjemnych i bolesnych skutków ubocznych. Do najczęściej występujących można zaliczyć:

  • powstanie i rozwój zapalenia torebki maziowej (bolesna i wypełniona płynem torebka poniżej nagniotka),
  • utworzenie się wrzodu (otwartej przestrzeni wokół odcisku), który procesem chorobowym może objąć również kość.

Z uwagi na poważne konsekwencje możliwego zakażenia, cukrzycy i osoby z zaburzeniami krążenia powinny zawsze szukać pomocy u podologa lub, w przypadkach skrajnych, u lekarza.

Godziny przyjęć

Dni robocze08:00 - 18:00
Sobotado uzgodnienia
Niedzielanieczynne

Adres gabinetu

ul. Podhalańska 8
70-452 Szczecin

+48 500 097 784
gznszczecin@gmail.com